Trápí tě únava, pálení žáhy, nadváha, zácpa a nadýmání? Přečti si, co s tím-:)

Problém většiny dnešní populace. A zdaleka ne jen dospělých!

  • Máš potíže s trávením? Po každém jídle se cítíš „jak nadmutá koza“?
  • Nebo tě naopak trápí časté pálení žáhy?
  • Máš zácpu nebo naopak průjem?
  • Začala se ti zničehonic dělat vyrážka nebo se spustily jiné kožní potíže?

Častou příčinou je překyselený organismus!

Toto určitě není dobré podceňovat. Protože potíže se mohou stupňovat a pokud něco nezměníš, tak si koleduješ o mnohem hlubší oslabení těla. Jako jsou žaludeční vředy, zánět dvanácterníku nebo žaludku,

akademie poznani

Jak vzniká překyselení (acidóza) organismu?

Příčina je promárně v nesprávném stravování a také v dedostatku „správného“ přirozeného pohybu. A to nejen toho, co jíš. Ale i jak jíš. Je to populační oslabení. Naši předkové tímto trpěli jen výjimečně. Ale v dnešní době, kdy se nám v regálech supermarketů nabízí spousta pochutin a my se tak často přejídáme a dáváme do těla kolikrát až jedy, je to čím dál častější příčina zdravotních potíží. Ne nadarmo se říká, že střeva jsou náš druhý mozek. Já tvrdím, že jsou střeva dokonce náš první mozek (ale o tom spíše v jiném článku).

Acidóza je – jak název napovídá – překyselený žaludek. V žaludku je spousta žaludečních šťáv a prostředí žaludku je kyselé samo o sobě. A tak když v naší stravě převládají potraviny, které naopak tuto kyselost ještě několikanásobně navyšují nad únosnou mez, žaludek se brání a vyvolává protireakci.

Je to řeč tvého těla. Pamatuj: TVOJE TĚLO K TOBĚ MLUVÍ. Skrze své neduhy dvá najevo, že se mu něco nelíbí. Protože to není v souladu s tvým dobrem. Naše tělo je geniálí továrna. A je schopné se uzdravit samo o sobě prakticky z čehokoliv. Ale nestane se to, pokud budeš podkopávat jeho moudrost a budeš přehlížet jeho řeč k tobě právě skrze tyto „nepříjemné“ projevy.

Nejprve k tobě hovoří mírně. Začne tě třeba nárazově pálit žáha. Nejprve jen občas. Když ale neposloucháš, tak se problém stupňuje. Protože jak jinak ti má tvé tělo sdělit, abys porozuměla a začala s tím něco dělat?

Je potřeba změnit jídelníček a taky způsob konzumování potravy. Velká spousta lidí u jídla čte, sleduje televizi nebo brouzdá po internetu. Nebo to zkrátka jen zhltnou, aniž by každé sousto pečlivě rozžvýkali. Možná se budeš smát a říkat si: To mě tady budeš učit jíst? Nejsou mi 2 roky-:)  No možná by nebylo na škodu si skočit zpět… do doby, kdy jsi ochutnala první lžičku, učila se jíst tuhou stravu. A každé sousto sis náležitě vychutnala a přirozeně pečlivě rozžvýkala.

akademie poznani

Proč je třeba žvýkání tak důležité? Protože samotné žvýkání už veeelmi ovlivňuje samotné trávení. Podstata žvýkání je rozmělnit potravu a díky slinám a enzymům ještě v ústěch připravit už rozmělněnou potravu na další cestu do trávicí soustavy. Čím přirozenější žvýkání, tím kvalitnější trávení. Tvorba enzymů ve slinách se nastartovává právě žvýkáním. Takže pokud potravu většinou spíš jen zhltneš a u toho se ještě zaobíráš jinou činností, není sousto „správně“ připraveno na cestu dál. Přichází tak do žaludku „nezpracované“ a způsobuje tím přetížení žaludku. Žaludek tak musí přebrat částečně funkci úst a začne generovat více žaludečních šťáv, než je zdrávo. A tyto šťávy pak obvykle vyvolávají nerovnováhu v žaludečním prostředí a způsobuje růné druhy potíží.

TIP: Udělej si z každého jídla svátostní chvilku pro sebe. Různé zdroje tvrdí, každé sousto rozžvýkat alespoň 32. Já musím přiznat, že tolikrát to rozhodně nedělám-:) Nicméně, kdyby ses dostala alespoň na polovinu, několikanásobně tím zlepšíš své trávení a tvé tělo tě za to odmění krásným pocitem! A navíc toho sníš MNOHEM MÍŇ! Takže to můžeš brát i jako „dietku“-:)

Přestaň se u jídla zabývat jinou aktivitou. KDYŽ JÍŠ, TAK JÍŠ. Už tak je to pro tvé tělo hoooodně práce to všechno sladit dohromady.

akademie poznani

A které že potraviny ti pomůžou udržet tu správnou kyselost v žaludku?

Strava by měla být především pestrá. Ovoce a zelenina. Luštěniny, hnědá rýže, celozrnné pečivo (pozor – tmavé je většinou POUZE obarvené). Zásadotvorné potraviny jsou dále například sója, pohanka, brambory. IDEÁLNÍ JSOU VŽDY LOKÁLNÍ POTRAVINY.

Dodržujte pitný režim! Ideální je čistá voda s kapkou citronu – možná se budeš divit, ale citronová voda naopak neutralizuje acidózu. Skvělé jsou také bylinné čaje. Opět klidně dopněné o kapku citrónu. Zelené potraviny.

Já třeba pravidelně každý den dodávám svému tělu nápoj ze zelených potravin (mám ho ve svém zdravém eshopu). A tím pádem vím, že mám každý den díky 1 sklenici pokrytou důležitou dávku živin.

Kyselinotvorné je například maso, mléčné výrobky, cukr, sůl, vejce, bílá mouka. Neznamená to, že bys tyto potraviny neměla konzumovat vůbec. Jen je dobré, aby jejich podíl byl tak třetinový.

Čeho se vyvarovat? 

Káva, černý čaj, cukr, bílá mouka, bílá rýže, mléčné výrobky, ořechy (kromě mandlí). Pokud už nějakým tím problémem trpíš a máš podezření na překyselení, tak je lepší na čas vynechat úplně. Pokud ještě ničím netrpíš, tak jíst s mírou-:) Alkohol, speciálně víno, perlivá voda. No bylo by toho víc. Věřím, že když si zabroudáš po internetu, tak ti přítel google vyplivne spoustu dalších rad a tipů.

Tento článek ber jen jako užitečnou informaci na rozšíření povědomí o tom, jak důležité je věnovat pozornost tomu, co do svého těla dáváš a co u jídla děláš. A hlavně, zkus opravdu věřit tomu, že tvé tělo k tobě mluví-:) Je geniální! A velké díky za ně. Každý den – ve dne i v noci – maká na plmé obrátky. Buď k němu laskavá. A teď hned ho oceň za jeho práci.

A pokud bys chtěla tip nějakého zdravého pomocníka, klidně mi napiš. Nejlépe přes messenger Markéta Grandis Šírková. Můžeme podebatovat a najít cestu pro tebe. 

Jo a důležitým faktorem je samozřejmě taky pohyb-:) Pokus se najít aktivitu, která ti bude dělat radost. A to takovou, že se na ni budeš každý jeden den těšit. Já třeba miluju chůzi a tak si dopřávám každý jeden den veeelmi svižnou procházku, spíš túrku, v lese. Obvykle tak 7km. A pak jógu. Ta je ideálním propojením pohybu i odpočinku. Instruktorkou jógy jsem už od roku 2017 a právě teď můžeš naskočit na ONLINE KURZ JÓGY S DETOX KÚROU (do 16. 5. za spešl PŘEDPRODEJNÍ cenu – 50%).

akademie poznani

Tak a to je na toto téma zatím vše-:) Pokud tě zajímají další tipy na téma tělesné a duševní zdraví, sleduj můj web nebo mé sociální sítě. A určitě se nestyď mi napsat. Na poladění zdraví je také výborná cesta Reiki, energetické léčení.

Dej mi vědět, co sis v článku našla za poznání pro sebe. Leckdy to víme, ale potřebujeme to připomenout-:)

A pokud chceš poladit tělo na léto, tak naskoč za supr cenu na ONLINE KURZ S DETOX KÚROU-:) Počet míst je omezený, malá komorní skupina, abych se mohla naplno věnovat všem.

Těším se na vaše komentáře a třeba s některými z vás na viděnou, ať už offline nebo online.

MILUJI TĚ. OMLOUVÁM SE. PROSÍM, ODPUSŤ MI. DĚKUJI TI. (Mocné Ho’oponopono)

Markéta Grandis Šírková

PS: pokud chceš dostávat inspiraci přímo do tvé schránky a mít tak vše ještě „za tepla“, přihlas se k odběru TADY.

PPS: Navazující článek Jak pročistit střeva a zeštíhlet už během 3 dnů?

Markéta Šírková
Pomáhám ženám zrealizovat své sny. Jak zpomalti a leckdy i dělat méně a přitom získávat více? Aktivuj svou Unikátní Energetickou Esenci, díky které začneš ten tvůj vysněný život už doopravdy žít a ne o něm stále jen snít! Naučím tě, jak žít Bohatý život v Lehkosti. V nadbytku času, peněz i zdraví.

Online kurz jogy s detox kúrou

akademie poznani

Osobní Transformační

Meditace

Akademie poznání

Jak se díky Reiki otevřít Hojnosti?

akademie poznani
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů